Lavanta Yağı Ürün Görseli

Saçlar ne zaman dökülür

Saç dökülmesi önemli bir psikolojik sıkıntıya neden olabilen yaygın bir şikayettir. Yeni bir araştırma, saç dökülmesinin mevsime göre değişebileceğini ortaya koyuyor ve araştırmacıların durumu hakkındaki tedavi rejimlerini değerlendirmeye yardımcı olabileceğini söylüyor.

Amerikan Saç Dökülme Derneğine göre, Birleşik Devletler’deki erkeklerin yaklaşık üçte ikisi 35 yaşına kadar bir miktar saç dökülmesi yaşayacak . Ve 50 yaşına geldiğinde, ABD’deki erkeklerin yaklaşık yüzde 85’inin olduğu tahmin ediliyor. önemli miktarda saç kaybedecek.

Ancak popüler inancın aksine, saç dökülmesi sadece bir insanın meselesi değildir; ABD’de saç kaybının yaklaşık yüzde 40’ı kadınlarda görülüyor. Her iki cinsiyette de androgenetik alopesi – saç dökülmesinin en yaygın biçimi – erkek veya kadın tipi kellik olarak da bilinir.

Erkeklerdeki bu durum, saçdaki saç dökülmesi ve inceltme ile karakterize olup, bu da sonunda kelliğe yol açabilir. Androjenetik alopesi olan kadınlar kafanın her yerinde saç dökülmesi yaşama eğilimi gösterir, ancak nadiren kellik tamamlamak için ilerlemektedir.

Konuşan Medical Haber Bugün , çalışma yazarlarından Dr Shawn Kwatra – Baltimore, MD içinde Tıp Johns Hopkins Üniversitesi School Dermatoloji Bölümü’nden – Hastalar sıklıkla saç dökülmesi yaz veya sonbaharda daha şiddetli olduğunu şikayet söyledi.

Dr. Kwatra, “Saç döküntülerine bakan ve yaz ve sonbahar aylarında dökülmenin arttığını gösteren birkaç çalışma buldu” şeklinde ekledi.

Saç dökülmesinin sezonluğu

O ve ekibi, mevsimsellik ile saç dökülmesi arasındaki ilişkiyi 2004 yılından bu yana Google arama sonuçları hakkında bilgi toplayan bir çevrimiçi veritabanı olan Google Trends’ten gelen verileri analiz ederek araştırmaya karar verdi.

Araştırmacılar son zamanlarda yayınlanan bulgularını içinde British Journal of Dermatology .

Ocak 2004 ile Ekim 2016 arasındaki “saç dökülmesi” terimi için aylık arama hacmi endeksi (SVI) verilerine özellikle baktılar.

Ekip, saç dökülmesi SVI ile ilk 15 ülkeyi tespit etti. Son analizleri için, her yarımkürede en yüksek popülasyona sahip dört ülke seçtiler. Bunlara ABD, Birleşik Krallık, Kanada, Avustralya, Hindistan, Güney Afrika, Yeni Zelanda ve Mauritius dahildir.

Araştırmacılar, her ülkeye bir sezon ayırmak için meteorolojik tanımlar kullandı ve Aylık sıcaklık verileri, Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi’nden alınan bilgiler kullanılarak toplandı.

Ekip, Çok Değişkenli Prais-Winsten zaman serisini kullanarak sezonun saç dökülmesine neden olan SVI’yi nasıl etkilediğini tahmin etti.

YORUM GÖNDER

  • İsim
  • Eposta
  • Yorum

YORUMLAR (0 )