Lavanta Yağı Ürün Görseli

Lavantanın 7 Etkileyici Faydası

Lavanta’nın en önemli sağlık faydaları, stresin hafifletilmesi, ruhsal durumun iyileştirilmesi, dinlendirici uykunun geliştirilmesi , deri tahrişinin azaltılması, enfeksiyonların önlenmesi, iltihaplanmanın azaltılması, kepekliğin ortadan kaldırılması ve mide şişkinliğinin yatıştırılmasıdır.

Lavanta Nedir?

Ile yaklaşık kırk bitkiler nane en rağmen ailenin teknik, lavanta olarak sınıflandırılır yaygın biçimi olan Lavandula angustifolia, renk “lavanta” dayandığı. Bu cins Avrupa, Afrika, Akdeniz ve Asya’nın bir bölümünde bulunur. Çok yaygın şekilde kullanıldığı nedeni, yiyecek ve koku, kozmetik ve bitkisel ilaçlardan oluşan geniş uygulama yelpazesidir ; bu bitki insan vücudu üzerinde güçlü etkilere sahip olabilen ve dünyanın en sevilen ve en sevilen kokularına sahip uçucu yağlar ile doludur .

Lavanta ile ilgili sorunlardan biri, dünyanın hızla büyüyüp yayılabilmesidir, bu yüzden dünyanın belirli yerlerinde ot olarak kabul edilmektedir. Bir mutfak öğesi olarak, salata soslarında, ballarda , sosta, meşrubatta , çeşitli çaylarda ve çeşitli kültürel yemekler için lezzet verici bir baharatta kullanılır. Lavanta esansiyel yağı çok aranır ve yaygın olarak bulunur.

Lavanta Faydaları

Lavanta kokusu ve lezzeti harika, ancak bonus geniş kapsamlı sağlık faydalarından geliyor; bu da aşağıda daha detaylı bir şekilde inceleneceğiz.

Endişe ve Gerilimi Azaltır

Için lavanta kullanmanın yöntemleri vardır yatıştırmaya anksiyete ve stres. Yaprakları ve çiçekleri içindeki doğal organik bileşikler parmaklar arasında zımparalanabilir ve tapınakların üzerine sürülür. Bu topikal uygulama, endişeli düşünceleri hafifleterek ve ruh halini dengeleyerek beden ve zihni rahatlatabilir. Topikal uygulama dışında, lavanta çayı da pişirebilir ve aynı etkiyi elde edebilirsiniz. İçindeki antioksidan bileşenler, vücuttaki stres hormonlarını düşürmek için endokrin sistemi etkileyebilir.

Uyku Sorunlarını Gidermektedir

Eğer varsa düzenli mücadele ile uykusuzluk , apne veya huzursuz uyku düzeni olumsuz hayatınızı etkileyebilir. Sıcak suda birkaç lavanta çiçeği demleyerek, binlerce yıldır uyku ve rahatlama uyandırmak için kullanılan harika bir çayın dikinebilirsiniz. Bu, çiçeğin sinir sistemi üzerindeki etkisi ile yakından ilişkilidir ve ayrıca zihninizi olumsuz düşüncelerden arındırmaya yardımcı olabilir. Meditasyon tekniklerinde yaygın olarak kullanılır ve aromaterapide uçucu yağları kullanılır .

Anti-inflamatuar Nitelikler

Herkes vücudu ve zihni rahatlatmak için güvenilir bir yol arıyor ve lavanta her ikisini de hallediyor. Eğer bu çiçekleri banyosuna eklerseniz ve uzun süre ıslanırsa, anti-inflamatuar bileşenleri iltihaplanmayı azaltmada yardımcı olabilir. Lavanta antioksidan özellikleri de oldukça güçlüdür ve çiçeklerinin en güvenilir uygulamalardan biridir.

Cilt bakımı

Her zaman kolay bir mobil yolu özen derinizin lavanta çiçekleri ile bir sprey şişesi doldurmaktır. Cildiniz kuru ya da tahriş olmuş gibi hissedildiğinde, bölgeye enjekte edilen suyun bir kısmını püskürtün ve sağladığı hızlı rahatlamanın tadını çıkarın. Bu aynı zamanda sedef , egzama ve akne gibi kronik durumlar için de kullanılabilir .

Antiseptik Yeteneği

Birçok kişi gevşeme ve aromaterapi uygulamaları için lavanta dönüştürse de, en azından söylemek gerekirse, enfeksiyonu tedavi etmenin etkisi etkileyicidir. Çoğu kimse yaraları çabucak iyileştirmek ve üzerlerinde enfeksiyon gelişmesini önlemek için yaralar ve yaralar üzerine ezilmiş yapraklar uygular .

Saç Bakımı

Saç dökülmesi veya saçlarınızın kalitesini etkileyen herhangi bir rahatsızlığınız varsa , lavanta bazlı bir şampuan arayın. Bununla birlikte, organik kozmetik ürünlerinden bazıları oldukça pahalı olabilirken, türetildiği iddia edilen kimileri hala sert kimyasallar içerebilir. Lavanta çiçeğini bir çay gibi dikebilir ve sonra karışımı saçınıza uygulayabilirsiniz . Bu, etkili bir şampuan olarak işlev görür ve folikül yataklarınızın ve saçlarınızın sağlığını önemli ölçüde artıracaktır.

Kalp Sağlığını Koruyor

Organik bileşikler ve antioksidanlar gelen lavanta rahatlatıcı nitelikleri de yardımcı kalp ile indirgeme , kan basıncı ve kan damarları üzerindeki gerilimin hızı. Bu, ateroskleroz ve diğer kardiyovasküler problemleri önleyebilir , böylece inme ve kalp krizi riskini düşürür.

Sindirim Sorunlarını Önler

Lavanta’da bulunan polifenoller vücut üzerinde çok çeşitli etkilere sahiptir. Bu olabilir önlemek zararlı bakterilerin gelişimini ve birikimini gazı bağırsaklarında. Bu mide rahatsızlığını hafifletecek, şişkinliği azaltacak ve krampları ortadan kaldıracaktır. Yaprakları çiğneme veya çay içmek de etkili olabilir.

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar: Nane familyasında allerjenlere duyarlı olsanız da genelde alerjik bir madde olarak düşünülmese de, lavanta kullanmanızın da olumsuz yan etkileri yaşayabilirsiniz. Bunlar genellikle hafiftir ve konstipasyon , baş ağrısı ve iştah artışı içerirken, lokal uygulama tahrişe ve kızarıklığa neden olabilir.

YORUM GÖNDER

  • İsim
  • Eposta
  • Yorum

YORUMLAR (0 )